2016 m. spalio 30 d., sekmadienis

David Ebershoff „Danų mergina“

Kartais savęs klausiu, kodėl, KODĖL tos knygos taip brangiai kainuoja :( Dėl šios varvinau seilę jau seniai, o kaina laikui bėgant nekrito nė vieno euro. Ir visgi, kai parduotuvėje buvo 40% nuolaida knygoms, nė nedvejodama ši įkrito į mano pirkinių krepšį. Būna juk kartais, kad knygos tiesiog pačios įšoka.. :)

„Danų mergina“ - tikra istorija apie dailininką Einarą Vegenerį, žmogų, kuriam pirmajam pakankamai sėkmingai (kiek tai buvo įmanoma anuomet) atlikta lyties keitimo operacija XX a. pradžioje. Dresdene Einaras tapo Lile Elbe. Knygoje pasakojama jo ir jo žmonos Gerdos (knygoje kažkodėl tapusios Greta) gyvenimo ir pasikeitimo istorija.

Tai buvo vienas iš tų labai retų kartų (tiesą sakant, kitų nė neatsimenu), kai filmą pamačiau gerokai pirmiau nei perskaičiau knygą. Ir žinot, tai visai nesutrukdė skaityti istoriją kaip naują. Taip, žinojau įvykių seką, tačiau knygoje atskleidžiama daug daugiau. Taip, tai jausmai. Buvo be galo įdomu skaityti, ką jautė tiek Einaras (vėliau - Lilė), tiek ir Gerda (labai įmanoma, kad moters vardas tapo vertimo klaida, nes ir oficialiuose šaltiniuose, ir filme ji yra Gerda, tik knygoje ji yra Greta. Oh well). Skyriai parašyti iš abiejų požiūrio taškų, tad leidžia susidaryti visapusišką nuomonę. Puikiai aprašytos veikėjų mintys vykstant neišvengiamam virsmui, sveikatos problemos, tuometinės visuomenės požiūris į tokius žmones (labai liūdna suprasti, kad per beveik 100 metų tas požiūris beveik nepasikeitė), gydymo metodai tikrai priverčia įsijausti į istoriją.
Taip pat labai patiko stiprūs pagrindiniai charakteriai. Puikiai žinantis, ko nori, Einaras, ir jo žmona. Puiki, pasišventusi moteris, nepaisant kitokių nuomonių palaikanti savo vyrą. Nors ir šiek tiek erzino jos pernelyg didelė globa Lilei po atliktų operacijų, visgi galima suprasti ir ją. Kažkaip per daug nepykau ant jos ir tiesiog džiaugiausi, kad Lilė sugebėjo išlikti savarankiška. Šiaip ar taip, neįsivaizduoju, kokiam stipriam reikia būti, kad pasiryžtum sau bei kitiems pripažinti, kas iš tiesų esi, tvirtai tuo tikėti ir to siekti.

- Manau, kad esi drąsiausias vyras, kokį tik man yra tekę pažinoti.

Linkiu perskaityti visiems - ir tiems, kuriems tokie žmonės atrodo savaime suprantamas dalykas, ir tiems, kuriems lyties keitimas atrodo tik užgaida ar kažkoks nesuprantamas maištas. Nepatikėsit, bet kai kurie žmonės gimsta tiesiog ne tame kūne. O jei neskaitysit, tai bent pažiūrėkit filmą - nepaprasto grožio.
Beje, čia bene vienintelis kartas, kai visiškai nepykina viršelis su filmo veikėjų atvaizdais. Nes į Redmayne'ą galima žiūrėti 24 valandas per parą :))


3 komentarai:

Dovilė rašė...

Kaip tik pamačiusi šią knygą prekyboje ir pažiūrėjusi, kiek ji kainuoja (o žiūrėjau maximoj, kur knygos bene pigiausios), buvau nemaloniai nustebusi. Juk romanai tiek nekainuodavo (ir tas ,,nekainuodavo" - ne taip ir seniai). O po to, kai įsidarbinau knygyne, kainomis apskritai nebesistebiu :)

Fabula rašė...

Filmas tai išties patio. Bet knygos turbūt nebeskaityčiau...

Unknown rašė...

Sveiki,
esame FB grupės Senos Knygos bei kitų literatūrinių iniciatyvų komanda. Šiuo metu kuriame puslapį, kuriame norėtume surinkti geriausius straipsnius, knygų apžvalgas iš įvairių lietuviškų blog'ų, rašančių apie knygas, literatūrą.

Kreipiamės į Jus, norėdami pasiteirauti, ar sutiktumėte, kad kai kurie Jūsų straipsniai, įrašai (kurie mus sudomins ir pan.) būtų "perspausdinti" naujajame tinklalapyje, - be abejo, su nuoroda po kiekvienu straipsniu į Jūsų puslapį (ar puslapius, pvz., pridedant ir Facebook nuorodas ar pan.)

Jei norėtumėte bendradarbiauti, tai labai lauksime Jūsų atsakymo!:)

Senos Knygos Komanda
https://www.facebook.com/groups/senosknygos/

rasyti: kristinairaurimas@gmail.com